Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

Northampton Express Bowls Club

Founded 1918 Associate Member of Bowls England Affiliated to Bowls Northamptonshire

Monday 2nd August

 Earls Barton

 Away 18:30 Start

Rink 1:

Rink 2:

Rink 3:

Chris Terry

Connor Dolby

Mark Linnell

Paul Green

Simon Coles

Tom Wellburn

Dominic Graham

Richard Lemon

Wayne Stanley

Monday 9th August

Desborough

 Home 18:30 Start

Rink 1:

Rink 2:

Rink 3:

Richard White

Neil Rolfe

Chris Terry

Ian Bland

Jack Botterill

Robert White

Dominic Graham

Richard Lemon

Chris Bland

Monday 16th August

 Abington A

 Home18:30 Start

Rink 1:

Rink 2:

Rink 3:

Richard White

Connor Dolby

Chris Terry

Malcolm Paul

Tom Wellburn

Paul Green

Robert White

Richard Lemon

Wayne Stanley

Monday 23rd August

 Kingsthorpe A

 Home 18:30 Start

Rink 1:

Rink 2:

Rink 3:

Mark Linnell

Malcolm Paul

Neil Rolfe

Ian Bland

Jack Botterill

Tom Wellburn

Simon Coles

Chris Bland

Wayne Stanley

To Be Arranged

Knock Out Cup Semi-Final

Away - Opponent To Be Confirmed




Division One 2021

Date

Opponent

Venue

Result​

Monday 10th May

Whyte Melville A

Home

3 - 2, 52 - 37.

Monday 17th May

West End A

Away

0 - 5, 36 - 56.

Monday 24th May

Byfield

Home

  5 - 0, 56 - 26.

 Monday 7th June

Earls Barton

Home

1.5 - 3.5, 45 - 53.

Monday 21st June

Desborough

Away

  3.5 - 1.5, 46 - 40.

Monday 28th June

Abington A

Away

    4 - 1, 45 - 41.

Monday 5th July

Kingsthorpe A

Home

2 - 3, 41 - 46.

Monday 12th July

Whyte Melville A

Away

4 - 1, 45 - 42.

Monday 19th July

West End A

Home

1 - 4, 44 - 51.

Monday 26th July

Byfield

Away

3.5 - 1.5, 40 - 38.

Monday 2nd August

Earls Barton

Away


Monday 9th August

Desborough

Home


Monday 16th August

Abington A

Home


Monday 23rd August

Kingsthorpe A

Away


Knockout Cup 2021

Date

Opponent

Venue

Result​

Monday 14th June

  Abington A - 1st Round

Home

42 - 41.

Friday 2nd July

West End B - 2nd Round

Away

54 - 30

Sunday 25th July

Desborough - 3rd Round

Home

52 - 36

To Be Arranged

4th Round / Semi-Final

Away


Northampton

Express A

2021

Chris Bland

Connor Dolby

Mark Linnell

Chris Terry

Ian Bland

Dominic Graham

Malcom Paul

Tom Wellburn

Jack Botterill

Paul Green

Neil Rolfe

Richard White

Simon Coles

Richard Lemon

Wayne Stanley

Robert White

Captain: Richard Lemon. 07866 735814. [email protected]

10th May

 Whyte Melville A

Home

​WON

3 - 2

52 - 37

Rink 1


Rink 2


Rink 3


M. Linnell

N. Bodily

C. Terry

 R. Thomason

 C. Dolby

 F. Craven

P. Green

R. Singleton

T. Wellburn

 R. Renshaw

 J. Botterill

 J. Parker

W. Stanley

G. Milner

S. Coles

 T. Spear

 C. Bland

 S. Rowlands

12

14

8

13

32

10

17th May

 West End A

Away

LOST

0 - 5

 36 - 56

Rink 1


Rink 2


Rink 3


M. Paul

D. Mains

Richard White

Danny Walker

N. Rolfe

A. Fowkes

Robert White

A. Ashby

I. Bland

I. Walker

R.Lemon

D. Kovacs

C. Bland

J. Walker

D. Graham

David Walker

W. Stanley

W. Walker

09

22

15

20

12

14

 24th May

Byfield

Home

WON

5 - 0

 56 - 26

Rink 4:


Rink 5:


  Rink 6:


Richard White

R. Avery

C. Dolby

P. Adkins

J. Botterill

G. Williams

Robert White

A. James

T. Wellburn

R. Cross

I. Bland

N. Blenkthorn

D. Graham

P. Ambos

S. Coles

S. King

R. Lemon

B. Haynes

23

7

17

11

16

8

7th June

 Earls Barton

 Home 

LOST

1.5 - 3.5

45 - 53

Rink 2:


Rink 3:


Rink 4:


C. Dolby

R. Paintin

Mark Linnell

R. Butlin

N. Rolfe

I. Butcher

M. Paul

T. Denny

S. Coles

D. Knight

P. Green

P. Hyde

C. Bland

N. Gould

R. Lemon

D. Knight

W. Stanley

S. Flemming

11

22

18

15

16

16

14th June

Abington A

 Home

WON

KO CUP 1st Round

42 - 41

Rink 3:


Rink 4:


Rink 5:


C. Dolby

A. Brown

Richard White

A. Hawkings

J. Botterill

A O'Leary

Robert White

P. Reeve

I. Bland

A. Coleman

P. Green

T. Brown

S. Coles

S. Johnston

C. Bland

P. McAlwane

R. Lemon

J. Freeman

14

9

18

7

10

25

21st June

Desborough

Away

WON

3.5 - 1.5

46 - 40

Rink 1:


Rink 2:


Rink 3:


Richard White

R. Chambers

C. Terry

T. Gilbert

M. Linnell

B. Mills

P. Green

P. Mellor

T. Wellburn

D. Lee

I. Bland

T. Anderson

D. Graham

J. Haines

C. Bland

P. Ward

Robert White

C. Wigfield

22

14

12

12

12

14

28th June

Abington A

 Away

WON

4 - 1

45 - 41

Rink 1:


Rink 3:


Rink 6:


M. Linnell

C. Barnes

N. Rolfe

A. Hawkings

C. Terry

A. Brown

M. Paul

D. Jones

T. Wellburn

A. Coleman

S. Coles

D. Vernon

D. Graham

A. Dunkley

W. Stanley

P. McAlwane

R. Lemon

S. Johnston

10

19

20

15

15

7

2nd July

West End B

Away

WON

KO Cup 2nd Round

54 - 30

Rink 2:


Rink 3:


Rink 6:


C. Terry

P. James

J. Botterill

I. Stewart

N. Rolfe

J. Draper

P. Green

M. Cox

M. Paul

J. Ruff

T. Wellburn

P. Dubery

W. Stanley

D. Marriott

C. Bland

R. Summers

R. Lemon

T. Weston

18

10

11

16

25

4

5th July

Kingsthorpe A

 Home

LOST

 2 - 3

41 - 46

Rink 4:


Rink 5:


Rink 6:


N. Rolfe

B. Sharpe

J. Botterill

T. Chapman

C. Dolby

P. Morris

S. Coles

J. Bryan

R. White

M. Gearey

W. Stanley

D. Iddles

D. Graham

M. Tompkins

C. Bland

A. Manton

R. Lemon

V. Gearey

15

7

16

14

10

25

12th July

Whyte Melville A

 Away

WON

4 - 1

45 - 42

Rink 3:


Rink 4:


Rink 5:


M. Paul

R. Thomason

C. Terry

F. Craven

M. Linnell

N. Bodily

J. Botterill

T. Spear

T. Wellburn

R. Renshaw

I. Bland

R. Singleton

R. Lemon

T. Witney

P. Green

S. Rowlands

S. Coles

G. Milner

14

12

14

16

17

14

19th July

West End A

 Home

LOST

1 - 4

44 - 51

Rink 1:


Rink 3:


Rink 5:


Richard White

Danny Walker

C. Dolby

D. Mains

M. Linnell

A. Fowkes

I. Bland

D. Kovacs

C. Bland

I. Walker

Robert White

N. Betts

D. Graham

A. Ashby

S. Coles

J. Walker

W. Stanley

W. Walker

13

18

9

23

22

10

25th July

Desborough

Home

WON

KO Cup 3rd Round

52 - 36

Rink 1:


Rink 2:


Rink 3:


M. Linnell

T. Anderson

J. Botterill

S. Robinson

N. Rolfe

S. Panter

Robert White

A. Harris

I. Bland

P. Crouch

T. Wellburn

P. Mellor

C. Bland

P. Ward

D. Graham

C. Wigfield

P. Green

J. Haines

13

17

21

8

18

11

26th July

Byfield

Away

WON

 3.5 - 1.5

40 - 38

Rink 1:


Rink 2:


Rink 3:


N. Rolfe

B. Haynes

Richard White

N. Blenthorn

C. Terry

G. Williams

J. Botterill

K. Jempson

I. Bland

R. Cross

T. Wellburn

A. James

C. Bland

Pambos

Robert White

S. King

P. Green

N. Gallety

15

15

14

8

11

15

Recent Blog Entries

Upcoming Events

Newest Members

0